אחת החוויות המעשירות ביותר בשבועות והחודשים הראשונים שלאחר הלידה היא יצירת וטיפוח הקשר עם תינוקכם. מחקרים רבים בדקו את הקשר שבין מוסיקה להתפתחות תינוקות ומצאו כי למוסיקה יש השפעה רבה על התפתחותם של תינוקות רכים עוד מהיותם עוברים ברחם אמם. עוד נמצא במחקרים כי הקשרים עם התינוקות הרכים בכל התרבויות נוצרים בצלילים וקולות, כאשר הקשר המוסיקלי נבנה ממשחקי שירה ודקלום, תנועות, מגע, כלי נגינה ואביזרים וכל אלו יחד נותנים תוכן, מסגרת ומשמעות לקשר החדש ההולך ונרקם בין התינוק לבין המשפחה.

במהלך השנים בהן אני מלמדת מוסיקה בגני ילדים ומשפחתונים ומנחה את סדנאות בייבי שיר – musical baby bonding, יצא לי לבחון מקרוב את השפעת המוסיקה ופעילות מוסיקלית על התפתחותם של תינוקות, פעוטות וילדים ובדומה למחקרים הרבים שנעשו בנושא, גם אני הבחנתי בתרומה ובהשפעה הרבה של המוסיקה להתפתחות המנטאלית.

 

ריקי תמונה לבייבי שיר

 

אז מהי בייבי שיר – musical baby bonding?

תוכנית מוסיקלית התפתחותית וחווייתית להורים ולתינוק בגילאי לידה ועד טרום זחילה. בייבי שיר פרי יצירתה של אורלי צלאל, מוסיקאית ויוצרת  לגיל הרך ודולה לאחר לידה נוצרה גם מתוך רצון לתמוך בהורים ובעיקר באימהות לאחר לידה, לתת להן ולהם כלים להתמודדות עם צרכיו של התינוק ולעזור להורים לגלות מחדש את "הקול הפנימי" שהלך לאיבוד במהלך השנים האחרונות כתוצאה ישירה של תרבות השפע והצריכה, גם כדי להחזיר את תשומת הלב לקשר החשוב ביותר: קשר אם-תינוק, אב-תינוק, הורים-תינוק –  הלוא הוא ה- bonding. וגם על מנת לענות על הצרכים ההתפתחותיים הראשוניים של התינוק הרך ומותאמת במדויק ליכולת הקשב והעניין של התינוק בשבועות ובחודשים הראשונים לחייו.                       

התוכנית מועברת כסדנה של 4 מפגשים ומיועדת לתינוקות בגילאי 8 שבועות ועד טרום זחילה בקבוצות קטנות ובאווירה אינטימית ומציעה מבחר אינטראקציות קצרות על בסיס של שירים, דקלומים, מוסיקה קלאסית, אביזרים וכלי נגינה ייחודיים המתאימים באופן אופטימלי ליכולת הקשב והעניין של התינוק בתקופה הראשונה שלאחר הלידה. הסדנה משלבת בתוכה גם מעגל של תמיכה לאימהות ולהורים המשתתפים בה ע"י שיח ש על נושאים הקשורים לאימהות והורות בתקופה הראשונה שלאחר הלידה. 

 

 

בייבי שיר musical baby bonding שוזרת בתוכה את 5 המרכיבים היוצרים את הקשר המוסיקלי:  קשר העין, קשר הקול, קשר התנועה, קשר הצליל וקשר המגע.

קשר העין: "דברים שרואים מכאן"

יצירת קשר עין עם התינוק, בליווי מבע פנים מאיר וקשר מתמיד בתוספת מילה או צליל, כל אלו יחד משרים ביטחון ובסיס נכון להתפתחות הקשר המוסיקלי. התינוקות זקוקים ליוזמה שלנו על מנת ליצור ולפתח קשר עין  ולכן, אם נתמיד בשמירת קשר עין עם התינוק נצליח להבחין בכל אותם הרגעים הנפלאים בהם נוצר הקשר גם אצל התינוקות שלנו ובאותן שניות נראה שהם מתעניינים בנו ומקשיבים לנו ממש כמו גדולים ומאוד נהנים מכך.    

 

שירלי ובארי

 

 

קשר הקול:  קולה של אימא ואיזה שירים ודקלומים כדאי לשיר ולדקלם לתינוק?

על מנת לפתח את כישורי רכישת השפה התינוק שלנו זקוק לגירוי קולי ומילולי. תינוקות בני יומם השומעים את קולה של אמם מקשיבים לו מזהים ומבדילים אותו בין יתר הקולות הנשמעים סביבם. זוהי תכונה מולדת ואוניברסאלית והיא בעצם סוד הקשר הקסום בין אם לתינוקה. למעשה שירה לתינוקות רכים עדיפה על פני הדיבור אליהם ומחקרים אף מראים כי המוח של היילוד מוכן לקלוט ולעבד שירה באופן משמעותי יותר מאשר דיבור. בייבי שיר מלמדת אותנו אילו שירים ודקלומים מתאימים ליכולת הקשב של התינוק שלנו. ועד כמה השירה משרה רוגע, הן על ההורים והן על התינוק וכאמור רוגע הוא תנאי חשוב להתפתחותו התקינה של התינוק. ולמי שמתקשה לשיר אפשר לדקלם, שכן דקלום לתינוקות ופעוטים דומה מאוד בתכונותיו לשיר ילדים: הוא סימטרי, מתומצת ועשיר בחרוזים ומעניק לתינוקות את הגירוי הנחוץ גם ללא לחן.

קשר התנועה:

מאפשר הרחבה של החוויה המוסיקלית וממקד את המבט והקשר של התינוקות לתנועות איברי הגוף שלנו, או תנועת אביזרים כגון: מובייל הנוצות, או ריחוף המטפחת.

 

בייבי שיר קשר התנועה

 

 

 

קשר הצליל:

חשיפה לצלילים הבוקעים מכלי נגינה ייחודיים המותאמים ליכולת הקשב של התינוק.  החשיפה לכלי הנגינה תעשה באופן הדרגתי, נציג בכל פעם כלי נגינה אחד על מנת להתמקד בצליל המיוחד שלו ובאופן הנגינה האופייני לו.

לדוגמא: במבוקים המפיקים צלילים חדים וקצרים, גדולים ובעלי גוון מיוחד ולכן הם מציעים לתינוקות חוויה מוסיקלית שונה מהקשבה לכלי נגינה אחרים. ההבדל בין הצלילים יגרום לתגובות שונות אצל התינוקות.                                                    

פעמון רוח: פעמון רוח מפיק צליל מתכתי גבוה ממושך ומרחף באוויר, כמו כן הצורה המיוחדת של הפעמון ממקדת ומאריכה את הקשב, כמו גם התנועה הגלית התופסת את תשומת ליבם של התינוקות וגורמת להם להקשיב להתבונן ולחקור את הצליל.

 

בייבי שיר קשר הצליל

 

 

קשר המגע:

קשר זה מאפשר שילוב בין חוש המישוש לחוש השמיעה. תנועות המגע משתנות ע"פ השינויים המוסיקליים ומוסיפים לצלילים מימד מוחשי של תחושה מוכרת ונעימה.

 

_YEP8489

 

 

כבר במהלך הסדנה והפעילות המשותפת בבית, חווים ההורים את התפתחותם הנפלאה של תינוקותיהם. קשר העין, יכולת הקשב, תגובה לצליל והנגינה העצמאית – מתחזקים מיום ליום ובהחלט בולטת לעין ההנאה שלהם מהמשחק עם ההורים. הניסיון והמחקר מלמדים, שתינוקות שחווים כבר מן הימים הראשונים שלאחר הלידה, תקשורת שיש בה הרבה שירה, הם תינוקות רגועים, נינוחים, סקרניים, חייכניים, שאוכלים וישנים הרבה וטוב :)

ההנאה  לכולם מובטחת!

 

 

ומה כתבו אימהות שהשתתפו בסדנה:

"הייתה סדנה מושלמת! תודה על החוויה, הצלילים, השירים, ההקשבה והאהבה." 

סיון מזרחי דגן אמא של יהב

"ריקי היקרה, התודה היא לך! על ההקשבה, הנועם והנינוחות שאת מביאה איתך. נהננו מאוד" נעה נוימן אמא של גור 

" חוויה כיפית ומעצימה גם לתינוקות וגם לאימהות. תודה! אביב נהנתה בטירוף ולא הפסיקה לצחוק " סיון ענבי גלאון אמא של אביב

 

"ריקי יקרה, מאוד נהנינו בבייבי שיר. למדתי כמה חשוב לשיר לקטנטנים שלנו כל הזמן והכרתי מלא שירים ודקלומים חדשים. נחשפנו לצלילים חדשים, כלי נגינה מקוריים, רקדנו לצלילי נעימות קלאסיות ופגשנו אימהות ותינוקות מקסימים. "מקום בלב" כשמו כן הוא- מקום חמים, נעים ומכיל שפשוט כיף לבוא אליו. בטוחה שנתראה שוב" 

שני וניל אשכנזי

"ריקי יקרה!

אחרי סדנת בייבי שיר שלישית (שתיים עם הגדול לפני שנתיים ואחת עכשיו) אין ספק – הבייבי שיר הוא לא רק פעילות כיפית ונעימה ליצירת קשר עם התינוק, בייבי שיר הוא דרך חיים!

בזכות הבייבי שיר יש לי כלים להתמודדות עם סיטואציות שונות ביום יום. כמי שאוהבת מוזיקה מגיל צעיר, מצאתי ששירי משחק זו דרך נפלאה להעביר את הזמן כשמחכים בתור עם ילד חסר סבלנות בן שנתיים, דרך נפלאה לנחם תינוק אחרי חיסון, פעילות כיפית לעשות עם שניהם בימי החורף הקרים בבית…?

 

תודה גדולה מכולנו! " דורית נבו קאופמן אמא של נבו ונדב

 

גם אחרי שנתיים זה מה שהיה לאימהות לספר:

 

 

"בייבי שיר הייתה קרן אור בהורות הראשונה,

לבארי היה חיבור מיידי עם צלילים ומוזיקה שהוציאו ממנו שמחה ותנועה, לא סתם קניתי לו את הכלים המיוחדים הבייתה שהיו מרגיעים אותו כול פעם שהיה בוכה עד גיל שנה לבערך. 

עד היום בארי מחובר לכלים, יש לו חוש מוזיקלי וצלילים מיוחדים מרגיעים אותו.

הסדנה הייתה כול כך מעצימה ומחברת, ממלאת באנרגיות ומחזקות את התפקיד האימהות ואת הביטחון בעצמך שאפילו החלטנו להירשם לסדנא נוספת מיד אחרי שהסתיימה הראשונה.

בנוסף עד היום חברותיי הטובות ביותר אלו חברות שהכרתי בסדנת בייבי שיר של ריקי והילדים חברים ונהנים אחד עם השני/ה"  ❣❣❣

נופר ובארי טנה בן דוד

 

 

"השתתפנו בסדנת בייבי שיר לפני כשנתיים כשאלה הייתה בת חודשיים. הסדנה הייתה מלמדת ומעשירה, למדנו שירים ודקלומים שאלה יודעת עד היום. והשתמשנו בכלי נגינה שמאוד הרגיעו אותה בשעת בכי (פעמוני רוח, רעשן). אחרי הפעילות אלה בדרך כלל הצליחה לישון בקלות רבה יותר ולפרק זמן ארוך יותר, והייתה מגיבה בשמחה וסקרנות לנעשה במהלך השיעורים. לי היה נהדר לצאת קצת מהבית, ולפגוש אמהות עם תינוקות בגיל דומה, זה עזר לי להרגיש שהאתגרים הם משותפים לכולן, ושאנחנו ממש נורמליות סך הכל. בנוסף לאחר המפגש ריקי הנחתה מעגל אימהות שתרם בדיוק לכך.

היום אלה אוהבת מאוד חוגי מוסיקה, והיא ילדה מאוד מוסיקלית באופן כללי, שמדקלמת ושרה כמות אדירה של שירים"

קארין ואלה נפתלי

 

 

ריקי דרוקר מנחת סדנאות והכשרת מדריכות בייבי שיר musical baby bonding, דולה לאחר לידה, מפעילת חוגי מוסיקה בגני ילדים ומשפחתונים, זמרת וכותבת חומרים לגיל הרך,  מנחת מעגלי אימהות, מדריכת מנשאים ועיסוי תינוקות, B.A בפסיכולוגיה ותקשורת והכשרות פרטיות במוסיקה.